5.5.2017

Plot slúži hlavne na vytýčenie hraníc pozemku a chráni nás pred nevítanými návštevami. Môže ale poskytovať ďaleko viac.

Nejen kvôli súkromia

Ak často zdržiavate na záhrade a nie ste príliš nadšení zo zvedavých pohľadov okoloidúcich či susedov, zostane vám len dve veci - stavba vysokej steny alebo živého plotu. Variant číslo jedna ale nie je vzhľadovo príliš atraktívny a skôr či neskôr by sa vám pohľad na masívne stavbu začal zajedať. Živý plot je oveľa efektívnejšie riešenie. Nielenže dokáže ochrániť vaše súkromie, ale navyše stlmí väčšinu zvukov a pochytať veľkú časť prachových častíc z ulice. Pri dobrej údržbe plotu bude navyše fungovať aj ako dekoračný prvok. Živý plot pomôže tiež ukryť plechový záhradný domček.

Ihličie alebo listy?

Živý plot samozrejme nemôžete postaviť z kadejaké púpavy, ale aj tak je na výber mnoho druhov rastlín. Rozhodnutie, ktorú rastlinu si vybrať, je zásadný. Ak chcete mať zelený plot po celý rok, rozhodne siahnite po niektorom z ihličnanov. Dobrou voľbou je cyprus, ale aj zo smriečkov sa dá vytvoriť pekný plot. Ihličnany ale nie sú práve známe svojim rýchlym rastom. Pár rokov tak môže trvať, než vám takýto plot vyrastie do požadovanej výšky. Listnaté stromy sa vyvíjajú oveľa rýchlejšie a niektoré druhy nie sú priehľadné ani keď opadá. Živý plot môže olemovať garáž, záhradný domček či inú funkčnú stavbu v záhrade alebo rozčleniť priestor.

Zastrihávanie

Plot z živých rastlín nemusia stratiť svoj pôvab ani keď sa na pár mesiacov obnaží. Dôležitý je aj tvar, ktorého dosiahnete pravidelným zastrihávaním. Každý stromček ale potrebuje inú starostlivosť. Väčšinu ihličnanov možno zastrihávať len raz za rok, u rýchlo rastúcich stromčekov ale bude nevyhnutné používať nožnice s väčšou pravidelnosťou. Dôležité je si zapamätať, že sa strihajú iba mladé konáre, drevných častí sa skracovanie netýka.

Kvalitný nástroj

Ani u bleskovo rastúcich druhov stromov sa nie je potrebné príliš nadřít, musíte mať ale správny nástroj. Tradičné mechanické nožnice na plot fungujú hlavne u dlhých plotov skôr ako mučiace nástroj než ako pomôcka na záhradu. Oveľa lepšie je si za pár tisíc kúpiť elektrické alebo benzínové nožnice na plot.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.