15.5.2017

Vykurovanie drevom sa zase dostáva do módy. Jedná sa o lacné ekologickej kurivo. Občas je ale problém ho nasekať.

Výkonný pomocník

Nie každý má dostatočne vyvinuté svalstvo na to, aby dokázal naštiepať veľká polená. Obzvlášť, keď v domácnosti chýba muž. Svaly môže adekvátne nahradiť stroj v podobe štiepačky dreva. Kvalitný typ dokáže naporcovať malá polienka aj mohutné pne. Je potrebné si vybrať dobrý stroj, ktorý sa nepokazí hneď, keď narazí na prvý suk. Radšej dajte prednosť európskym, poťažmo americkým výrobcom pred dovozom z Číny a Ázie všeobecne. Síce si priplatíte, ale nebudete musieť v pravidelných intervaloch volať servisnú službu.

Tip: plechová garáž s plochou strechou

Druhy štiepačiek

Štiepačky dreva sa delí na dva základné druhy, vertikálne a horizontálne. Vertikálne typ sa hodí hlavne na sviatočné štiepanie, takže ho užijete skôr na chatke než doma. Dokáže zvládnuť rozseknúť iba mäkká dreva, napríklad ihličnany. Horizontálne štiepačky sú už iná káva a používajú sa aj v priemysle. Tie najlepšie dokážu vyvinúť tlak až 30 ton. K bežnému spracovanie dreva pre domáce kúrenie vám ale bohato bude stačiť stroj s tlakom okolo 15 ton. Štiepačku môžete skladovať napríklad v plechovej garáži.

Pohon

Pre domácich štiepačky je najideálnejším pohonom elektromotor. Nielen, že je z ponúkaných pohonov cenovo najdostupnejšie, ale oveľa ľahšie sa udržuje a dá sa zapojiť do každej zásuvky. Tam, kde chýba pripojenie k elektrine, bude oveľa užitočnejšie štiepačka s benzínovým motorom. Nie je práve lacná, ale dá sa použiť v podstate kdekoľvek. Využíva sa hlavne v lese, ale keď si priplatíte, môžete si doma nasekať bezpracne drevo aj v prípade, že vypnú prúd.

Bez úrazu

So sekerou sa môžete jednoducho zraniť. Stačí chvíľka nepozornosti a nešťastie je na svete. Ani práca sa štiepačkou nie je jednoduchá nebezpečenstvo, ale keď sa podriadite všetkým bezpečnostným pravidlám, nemali by ste dôjsť k žiadnej väčšej ujme. V plechovej garáži s omietkou majte potrebné ochranné pomôcky a lekárničku.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.