19.6.2017

Údržba záhrady nie je jednoduchý ani lacný koníček. Hlavne v letných mesiacoch, kedy mávajú rastliny zvýšenú potrebu vody, sa človek môže pretrhnúť.

Eektívna závlaha

Aj napriek tomu, že dnes existuje viacero moderných systémov zavlažovania, stále sa nájdu ľudia, ktorí nedajú dopustiť na starú dobrú kanva. Ručné zalievanie je zvlášť na rozľahlých záhradných plochách istou formou masochizmu. Zavlažovací systém je oveľa efektívnejšie a pri správnom nastavení aj šetrnejšie. Je možné ho nainštalovať ako do už fungujúcich záhrad, tak aj do novo založených. Celé zariadenie sa nachádza pod zemou, takže neprekáža pri kosení trávnika ani pri iných aktivitách. Z finančného hľadiska sa nejedná o najlacnejší záležitosť, ale v konečnom dôsledku je to ten najdôležitejší pomocník na záhrade, a to hlavne v lete.

Záhradné nástroje

Distribúcia vody medzi zeleň je dôležitá, ale to samo o sebe k docieleniu dobre vyzerajúci záhrady nestačí. Je nutné starať sa aj o odstraňovanie buriny, zastrihávanie trávnika alebo výsadbu nových rastlín. A k tomu je potrebné zabezpečiť si náležité náradie a techniku. Rýľ, lopata či hrable sú len stokorunová položky, čo asi nikoho nezruinuje, ale kvalitný kosačka už stoja slušné peniaze. Je nutné, aby mala dobrý podvozok, pokiaľ možno z kovu a hlavne náhon na predné alebo zadné kolesá. Alternatívou k kosačke môže byť záhradný traktor. To už je ale naozaj veľká investícia, ktorá sa zúročí iba na veľkých pozemkoch.

Úschova

Bežné nástroje sa dajú po práci umiestniť do garáže, ale pre kosačku a hlavne traktor je potrebné nájsť iné miesto. Väčší plechový domček na náradie môže spĺňať parametre pre uskladnenie nielen menšieho náradia, ale aj objemnejší záhradnej techniky. Domčeky sa nemusí stavať svojpomoci, ale zvyčajne sa jedná o zakúpené prefabrikáty, ktoré sa na mieste iba zmontujú dohromady.

Čím viac peňazí, tým menej námahy

V starostlivosti o záhradu platí nekompromisný priama úmera. Čím viac financií sa vynaložia do techniky, tým viac sa ušetrí síl. Nie každý na to však má. Pre väčšinu záhradkárov je nutné voliť kompromisy.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.