6.7.2017

Keď sa povie vodná záhradné plocha, väčšina ľudí si hneď predstaví bazén. Hlavne nadzemné typy ale narúšajú celkovú estetickú štruktúru záhrady a vyzerajú väčšinou nepatrične. Do tohto prostredia ďaleko lepšie zapadá prírodne vyzerajúce jazierko.

Správna poloha

Záhradné jazierko je tou najrozumnejšie alternatívou ku všetkým druhom záhradných bazénov. Pri správnom naplánovanie nemusí slúžiť iba ako vkusná súčasť záhrady, ale aj na kúpanie. Dôležité je zvoliť si miesto, kde sa jazierko vybuduje. Rozhodne by nemalo byť celý čas v tieni, inak bude voda príliš studená, ale celodenné bičovanie slnečnými lúčmi tiež nie je dobré hlavne pre organizmy, ktoré majú v jazierku žiť. Optimálne je zvoliť si miesto, kam slnko svieti v priemere päť až šesť hodín denne.

Vyhĺbenie

Samotné hĺbenie jazierka by mala zabezpečiť stavebná firma. A to hlavne u väčších projektov. Nielen, že profesionáli majú s týmto typom stavieb dlhodobé skúsenosti, ale majú aj zodpovedajúce techniku. Hĺbiť aj priemerné záhradné jazierko v jednom či dvoch ľuďoch iba s lopatami je práca na celý víkend. Bager to zvládne za hodinu. Navyše hlavne kvôli rozdielnym nárokom jednotlivých vodných rastlín musí byť jazierko stupňovité, nesmie byť všade rovnako hlboké. O to je práca náročnejšia.

Natiahnutie fólie

Keď bude jazierko vyhĺbené a správne vytvarované, malo by sa jeho dno a steny pokryť kvalitné geotextíliou. Tá zamedzí pretrhnutiu fólie, ktorá sa na geotextíliou následne položí. Pred samotným napustením vody je potreba najskôr vytvoriť umelý vodopád, ktorý slúži na okysličenie vody. To je pre udržanie života v jazierku absolútne kľúčové. Vodné cirkuláciu potom obstará sacie čerpadlo.

Ekologický doplnok

Tvorba jazierka nie je práve jednoduchá, zvlášť ak má slúžiť aj na kúpanie. Jedná sa však nielen o estetický, ale aj o ekologický vklad, ktorý každú záhradu obohatí.

Kontaktní formulář

Meno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefónné číslo
Zadejte telefon
Predmet*
Zadejte předmět zprávy
Správa*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, ze nie ste robot:
Potvrďte, že nejste robot.